Święta Bożego Narodzenia z choinką czy bez?

Święta Bożego Narodzenia z choinką czy bez?
Muszyna co roku nie zapomina o tradycjach Polaków, o tych pięknych obyczajach, rozstawiając na rynku dużą, okazałą choinkę a na terenie miasta świąteczne iluminacje przypominające święta.

Największą świąteczną atrakcją tej miejscowości są również iluminacje bajkowe rozmieszczone na terenie górnych ogrodów. Przyciągają wzrok zarówno dzieci jak i starszych.

Jednym z największych polskich świąt jest Boże Narodzenie, którego tradycją zawsze były: przyozdobiona bombkami i lamkami choinka, szopka, wigilia, nakrycie przy stole dla nieobecnych, pierwsza gwiazdka na niebie, kolędy a następnie pasterka o północy.

To są elementy Polskości, polskiej kultury i obyczajów, które należałoby dalej kultywować. Nawet w czasie okupacji te symbole narodowego kultu podtrzymywały w wierze i w wytrwaniu a wróg również śpiewał w okopach kolędy.

Jest jedyna noc, która jest najpiękniejszą ze wszystkich nocy w roku. To noc, kiedy zobaczymy pierwszą gwiazdkę na niebie, zasiądziemy do wigilijnego stołu i zaśpiewamy pierwszą kolędę. To noc, w którą zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. To noc wspomnień i wzruszeń.

Czy w taką przepiękną i niecodzienną cichą noc nie ubierzemy choinki? Myślę, że nie po drodze nam w takiej sytuacji. Święta bez choinki to żadne święta!

A tu tymczasem czeka na nas jeszcze pożegnanie starego i powitanie nowego roku. Czy też bez największego symbolu świąt Bożego Narodzenia- choinki? Iluminacje świetlne są bardzo okazałe dla oka ale wśród nich powinna mieć miejsce przede wszystkim choinka.

W większości polskich miast, miasteczek i wiosek co roku przed świętami władze tych miejscowości nie zapominają o wystawieniu okazałej choinki w miejscach publicznych, najbardziej uczęszczanych przez mieszkańców i gości. Należy wiedzieć, że to świecące drzewko w trakcie świąt i ferii nadaje tym świętom odpowiedni klimat i nastrój, a ludziom bezdomnym i biednym namiastkę szczęścia.

Piękne iluminacje świetlne można obejrzeć na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju, które zostały przygotowane przez Polskie Koleje Linowe, natomiast tego najważniejszego symbolu świątecznego jakim jest choinka, w Krynicy niestety nie zobaczymy,  a szkoda bo to cały urok świąt!

Andrzej Gulewicz MTV 24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica