Podsumowano 50. Festiwal im. Jana Kiepury.

Podsumowano 50. Festiwal im. Jana Kiepury.
W sobotę, 20 sierpnia zakończył się jubileuszowy 50. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy – Zdroju. Koncertów wieczornych wysłuchało około 10 tysięcy melomanów.

50. Festiwal im. Jana Kiepury trwał osiem dni (13 – 20 sierpnia). W ramach wydarzenia zorganizowano 35 imprez kulturalnych, w tym 17 koncertów - 6 wieczornych i 11 kameralnych oraz wystawiono 2 spektakle. Odbywały się również Krynickie Spotkania z Artystami i plenerowe widowiska muzyczne - „Uśmiechnij się z Kiepurą”.
    Na deskach scenicznych wystąpiło blisko 600 artystów, w tym 3 hiszpańskich tenorów. Zagrało 9 orkiestr: Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego, Krakowska Orkiestra Symfoniczna, Polska Orkiestra Sinfonia luventus, Krakowska Orkiestra Kameralna, Salonowa Orkiestra Camerta, Orkiestra Kameralna Silesian Art. Collective, Orkiestra Opery Śląskiej, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej, Teatru Żydowskiego. Tańczyły 4 balety - Balet Teatru Muzycznego w Lublinie, Zespół Artystyczny „Miniatury” z Krynicy - Zdroju, Balet Teatru Żydowskiego oraz Opery Śląskiej. Śpiewały też 2 chóry: Polskiego Radia w Krakowie i Opery Śląskiej.
    Wieczornych koncertów wysłuchało 10 tysięcy melomanów. Te popołudniowe również przyciągnęły widzów. Największa widownia zgromadziła się na koncercie plenerowym pod Patrią – ponad 4 tys. osób.
     Koncerty i widowiska rozgrywały się w plenerze: na Deptaku, ale i we wnętrzach Starego Domu Zdrojowego, w kościołach i cerkwi grekokatolickiej, w hotelach: - Czarny Potok i Dr Irena Eris. Na estradach zabrzmiało 318 utworów (bez operetki „Wesoła wdówka”) - arie z oper i operetek, Msza F-dur Poniatowskiego, Symfonia „Jowiszowa” Mozarta, pieśni Szymanowskiego, Karłowicza i Chopina. Najczęściej wykonywanym utworem stał się duet „Usta milczą dusza śpiewa” z „Wesołej wdówki” Lehara – 9 razy.
     Organizatorzy zakupili ponad dwa tysiące kwiatów, w tym bukiety dla artystów. Akredytowanych było blisko 30 dziennikarzy, w tym dwóch z zagranicy - Berlina i Wiednia.
    Festiwalowi towarzyszyła promocja albumu „Dla Ciebie śpiewam”, z ilustracjami i wypowiedziami osób, związanych z wydarzeniem.

Małgorzata Kareńska 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica