Piwniczna. Danuta Szaflarska spotkała się z

Piwniczna. Danuta Szaflarska spotkała się z
Projekcja filmu „Inny świat” (reż. Dorota Kędzierawska, zdj. Artur Reinhart) i spotkanie z 98 – letnią Danutą Szaflarską, najstarszą aktorką grającą w warszawskim Teatrze Grzegorza Jarzyny odbyło się (17 sierpnia) w piwniczańskim Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury. 

- „Miałam troszeczkę obawy, że publiczność może tu nie dopisać. Bardzo mnie wzruszyło, że tak dużo osób przyszło. – wyznała Danuta Szaflarska. - Muszę powiedzieć, że miałam bogate życie. No bo wszystko się przy mnie zmieniało. Żeby coś dobrze zrobić, trzeba bardzo pracować. Dzisiaj, tak samo jak dawniej. Jestem szczęśliwa, bo gdy kocha się zawód człowiek jest szczęśliwy”.
   „Inny Świat”  to czarno – biały dokument opowiadający o życiu wybitnej powojennej aktorki filmowej i teatralnej. - „To wspomnienia o czasach, które Danuta Szaflarska fantastycznie pamięta. Opowiada, a właściwie maluje w nim obrazy. Czujemy różne smaki i kolory. Poznajemy ludzi, których aktorka poznała na swojej drodze” – mówi reżyser Dorota Kędzierzawska. - Możemy się cieszyć, że trafiłyśmy na siebie w życiu”. – dodaje.
   Aktorka, która znana jest ze swojej skromności i niechęci do osobistych wyznań stała się narratorką i przewodnikiem po świecie, którego już nie ma. W 97 minutowym dokumencie początkowe wycofanie i rezerwę z czasem zastępują coraz bardziej osobiste refleksje. Widz wysłuchuje opowieści m.in. o ważnej roli śmiechu, etosie aktora, ekstremalnych przeżyciach podczas wojny, a także o wolności i odwadze. Dokument kończy wyznanie - "Nie trzeba grać, trzeba być". To fantastyczna puenta drogi Danuty Szaflarskiej, tej aktorskiej i życiowej. Film przeplatają kadry z "Zakazanych piosenek", "Skarbu", "Pożegnania z Marią" i "Pora umierać".

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica