Nowe Muzeum Dziejów Tylicza. – różnorodność eksponatów.

Nowe Muzeum Dziejów Tylicza. – różnorodność eksponatów.
W WDK otwarto Muzeum Dziejów Tylicza, które jest bogato wyposażone. Są tu m.in: stroje ludowe, sprzęty gospodarstwa domowego, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Można też posłuchać barwnych opowieści o Orynie, ostatniej na tym terenie kobiety osądzonej i skazanej za uprawianie czarów.

W Muzeum Dziejów Tylicza są m.in. wyroby rymarskie, stare zegary, podróżne kuferki, skrzynie panieńskie i podatkowe (1831 r), stare unikalne meble, ornaty księży i stroje konfederatów barskich. Nie brakuje archiwalnych fotografii, starodruków, śpiewników i dokumentów dotyczących historii Tylicza. Przedwojenne aparaty fotograficzne, radioodbiorniki, sprzęt narciarski. Znajdują się też sprzęty służące do wyrobu lnu, który stanowił podstawę tutejszego życia. Len na kamieniu się urodzi. Tyliczanie słynęli też z wyrabiania lodu, który potem wożono do domów wczasowych i restauracji w Krynicy – Zdroju. Stąd wśród eksponatów – szczypce do lodu.
    Gmina Krynica - Zdrój otrzymała na inwestycję dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieczę nad działaniem i funkcjonowaniem muzeum sprawuje komitet honorowy, w składzie: ks. Prałat Marian Stach proboszcz parafii, Celina Kopacka, malarka, Barbara Zwolennik, miłośniczka i znawczyni ziemi tylickiej, Janusz Kieblesz, przewodnik beskidzki oraz Tadeusz Jarzębak - sołtys Tylicza. W sezonie muzeum będzie otwarte w godzinach 10-15.

Małgorzata Kareńska fot. Andrzej Gulewicz

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica