Krynica: 135 lat Orkiestry Zdrojowej. Jubileuszowy koncert.

Krynica: 135 lat Orkiestry Zdrojowej. Jubileuszowy koncert.
     23 stycznia (sobota) w Pijalni Głównej odbył się Jubileuszowy Koncert Orkiestry Zdrojowej, która  obchodzi 135 lecia istnienia. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.
 
     Na uroczystość zaproszeni zostali: Stanisław Sorys, wicewojewoda Małopolski oraz Emil Bodziony, burmistrz Krynicy. Koncert przeniósł publiczność do czasów muzycznego panowania Johanna Straussa, wiedeńskiego króla walca, a Pod Górą Parkową- Adama Wrońskiego i jego orkiestry.
     Od 1875 roku Orkiestra Zdrojowa przygrywała na Deptaku kuracjuszom, będąc jedną z największych atrakcji letniego sezonu. Kapelmistrz komponował mazurki, polki, walce, których podczas jubileuszu można było posłuchać w wykonaniu Orkiestry Zdrojowej pod batutą Mieczysława Smydy. Koncert dopełniła śpiewaczka Bogumiła Dziel Wawrowska(sopran), która wykonała utwory operetkowe i musicalowe. Muzyczne części programu przeplatały teksty słowne w wykonaniu aktorów :Julity Kożuszek i Mariusza Krzemińskiego. W dialogowych, które prowadzili w XIX wiecznej Krynicy, scharakteryzowali ówczesne jej klimaty. A więc to, że do wód przyjeżdżały panny bladolice nie tyle po to, aby się poddawać kuracji, ale w celu znalezienia męża! Biedniejsi kawalerowie natomiast przyjeżdżali do uzdrowiska i szukali panien z pokaźnym wianem.

(MK)
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica