Inscenizacja wyzwalania Małopolski na Górze Parkowej przez Legionistów.

Inscenizacja wyzwalania Małopolski na Górze Parkowej przez Legionistów.
Huk armat w czasie wyzwalania Małopolski, parady wojska i obozowisko. Można było też uczestniczyć w inscenizacji walk oddziału Legionów Jana Henryka Dąbrowskiego. To wszystko w ramach VI Pikniku z okazji Dnia Wojska Polskiego zorganizowanego na Górze Parkowej. Trwająca kilka dni (15 – 18 sierpnia) impreza przyciągnęła tłumy widzów.

Pokazową bitwę stoczyły legiony z wojskami austriackimi. To dzięki tej śmiałej akcji Małopolska została wyzwolona i przyłączona do Księstwa Warszawskiego, którego terytorium wielokrotnie powiększono. Po zwycięskiej bitwie gen. Jan Henryk Dąbrowski stacjonował w grodzie Kraka. W małopolskich uzdrowiskach leczył rany, których doznał podczas zdobywania Tczewa (1807). Niewykluczone, że generał był też w Krynicy – Zdroju. Każdego dnia na krynickich ulicach zobaczyć można też było patrol Austriaków, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z legionistą czy przy armatach.
    Imprezę rodzinną na świeżym powietrzu, którą przygotowali PKL i restauracja „U Babci Maliny” zakończył koncert zespołu góralskiego „Kapela znad Doliny Popradu”.

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica