„Inny Świat” Danuty Szaflarskiej - powojennej aktorki filmowej i teatralnej.

"Inny Świat" Danuty Szaflarskiej - powojennej aktorki filmowej i teatralnej.
17 sierpnia (sobota) o godz. 18 w sali widowiskowej Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej - Zdroju, a dzień później (18 sierpnia) - w nowosądeckim MCK Sokół odbędzie się projekcja filmu „Inny świat" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Po seansie zaplanowano spotkanie z bohaterką filmu- 98 letnią Danutą Szafarską.

Wybitna aktorka teatralna i filmowa Danuta Szafarska urodziła się 20 lutego 1915 roku w Kosarzyskach (gmina Piwniczna Zdrój). Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. Karierę artystyczną rozpoczynała tuż przed wybuchem II Wojny Światowej w wileńskim Teatrze na Pohulance. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką. Po 1945 roku przeniosła się do krakowskiego Starego Teatru, a następnie - do Łodzi, gdzie występowała w Teatrze Kameralnym. W latach 50 - tych związana była z Warszawą.
    W 2007 roku na XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki za rolę w filmie „Pora umierać" (2007). Wcześniej dwukrotnie uhonorowana tą nagrodą za role drugoplanowe w filmach: „Diabły, diabły" (1991 r.) oraz „Pożegnanie z Marią"(1993 r.). Pięć lat temu aktorka odsłoniła swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. W aktorskim dorobek artystycznym jest wiele niezapomnianych kreacji na deskach teatralnych oraz wybitnych ról filmowych.
   "Inny Świat" jest kameralną opowieścią o świecie, którego już nie ma. Danuta Szafarska jest narratorką dokumentu. Barwnie i humorystycznie opowiada o swoich przeżyciach i wspomnieniach z dawnych lat. Forma filmu jest oszczędna. Czarno – białe zdjęcia Arthura Reinharta przeplatają archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadry z "Zakazanych piosenek", "Skarbu", "Pożegnania z Marią" czy "Pora umierać".

(MK) fot. aut. 

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własne, Starostwo Powiatu Nowy Sącz, internet

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica