59. Krakowski Festiwal Filmowy 26.maja - 02.czerwca 219 rok KIJÓW CENTRUM zaprasza

59. Krakowski Festiwal Filmowy  26.maja - 02.czerwca 219 rok   KIJÓW CENTRUM  zaprasza
59. Krakowski Festiwal Filmowy

26 maja - 2 czerwca 2019


Krakowski Festiwal Filmowy to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych na świecie festiwal filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych. Podczas tegorocznej edycji widzowie będą mieli okazję obejrzeć w 4 konkursach i 11 sekcjach pozakonkursowych około 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości prezentowanych w naszym kraju po raz pierwszy.


Festiwal otworzy dokument „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego.

Filmowa opowieść o halnym - jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Pojawia się cyklicznie każdej wiosny i jesieni. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy zamieni się w destrukcyjną wichurę. Halny dotyka szczególnie mieszkańców Zakopanego i okolic, zmieniając malownicze górskie szlaki w przestrzeń nieokiełznanego działania natury. Film zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych oraz w konkursie polskim. Ceremonia otwarcia Festiwalu i polska premiera filmu z udziałem twórców odbędzie się 26 maja w kinie Kijów.Centrum.Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu animowanego otrzyma Caroline Leaf, amerykańsko-kanadyjska prekursorka nowych technik animacji. W programie Festiwalu retrospektywa twórczości laureatki oraz jej master class. Oficjalne wręczenie nagrody Smoka Smoków odbędzie się 27 maja w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.


Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia fińska. W ramach sekcji “Fokus na Finlandię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Finlandii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Przedstawiciele branży filmowej Finlandii i Polski spotkają się na wspólnej konferencji. Inauguracja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wraz z pokazem filmu “Bogowie z Molenbeek” (reż. Reetta Huhtanen) odbędzie się 28 maja.Bez wątpienia niezwykłą atrakcją będzie także obecność na Festiwalu Bretta Morgena, wybitnego amerykańskiego dokumentalisty, znanego polskiej i krakowskiej publiczności z głośnego i nagrodzonego Złotym Hejnałem w 2015 roku filmu “Cobain: Montage of Heck” oraz prezentowanego rok temu portretu słynnej badaczki życia szympansów Jane Goodall. W ramach Festiwalu odbędzie się spotkanie z reżyserem, połączone z pokazem jego filmu “Crossfire Hurricane”.Już po raz szósty w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy najciekawszych filmów naukowych i spotkania z ekspertami. Kuratorem sekcji jest Karol Jałochowski, dziennikarz i twórca filmów prezentujących najciekawsze sylwetki największych myślicieli epoki. Hasłem przewodnim tegorocznej sekcji będzie "Odlot", rozumiany zarówno dosłownie - jako podróż w przestrzeń kosmiczną, jak i metaforycznie - jako naukowe odkrywanie, tego co nie niepojęte. Projekcje filmów odbędą się w kinie Paradox.Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji będzie retrospektywa twórczości zmarłego 15 lat temu Macieja Szumowskiego, krakowskiego dziennikarza i filmowca, legendarnego naczelnego “Gazety Krakowskiej” w latach 1980-81. Podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który od śmierci Szumowskiego przyznaje każdego roku nagrodę jego imienia, zaprezentowane zostaną także filmy jego dzieci, Małgorzaty i Wojciecha Szumowskich.Tradycyjnie czekają nas także pokazy filmów muzycznych w plenerowym Kinie pod Wawelem (“Dźwięki muzyki”), projekcje filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach

(„Laureaci festiwali”), polskie filmy dokumentalne wyreżyserowane zarówno przez młodych twórców, jak również przez uznanych reżyserów („Panorama polskiego dokumentu”), pokazy Kids&Youth - kino dla młodych, najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata („Opowieści ze świata”), filmy zrealizowane w krajach europejskich („Gdzieś w Europie”).Karnety festiwalowe dostępne online od 8 kwietnia: www.krakowfilmfestival.pl

Sprzedaż biletów na stronie internetowej www.krakowfilmfestival.pl oraz w kinach festiwalowych (Kijów.Centrum, kino Mikro, Kino Pod Baranami, kino Paradox, kino Agrafka, Aula ASP) od 10 maja.

W czasie festiwalu wszystkie bilety i karnety można zakupić w Centrum Festiwalowym w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.


 
Program festiwalu w kinie Kijów:

Niedziela 26.05
18:00 Kijów.Centrum | Ceremonia rozpoczęcia 59. KFF - Konkurs dokumentalny 4 | Konkurs polski 2
1. Wiatr. Thriller dokumentalny / The Wind. A Documentary Thriller, reż.|dir. Michał Bielawski,
Polska, Słowacja | 75’ | DŚroda 29.05
19:00 Kijów.Centrum | Pokaz filmu i spotkanie z Brettem Morgenem - Pokaz specjalny 3
1. Crossfire Hurricane, reż.|dir. Brett Morgen, USA | 111’ | DCzwartek 30.05
19:00 Kijów.Centrum | Koncert jubileuszowy WFDiF:
Voo Voo z gościnnym udziałem Macieja MaleńczukaSobota 01.06
20:00 Kijów.Centrum | Ceremonia zakończenia 59.KFF - Wręczenie nagródMateriał : KIJOW CENTRUM  KRAKÓW   ( 2019 )
Opracował : MTV24.TV ( 2019 )
Autor: ik. tv

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica