W Słubicach odsłonięto pierwszy w świecie pomnik Wikipedii

Na placu Frankfurckim w Słubicach odsłonięto 22 października 2014 r. pierwszy w świecie pomnik honorujący wszystkich twórców Wikipedii.
 
Pomnik Wikipedii wraz z postumentem ma trzy metry wysokości, znajdują się na nim tablice z inskrypcjami w języku polskim, niemieckim i angielskim.  Postument symbolizuje stos książek, na którym stoją dwie kobiety i dwóch mężczyzn unoszący kulę z puzli - logo Wikipedii. Pomnik wykonany jest przez firmę Malpol z Nowej Soli.
Pomysłodawcą pomnika jest Krzysztof Wojciechowski, dyrektor administracyjny Collegium Polonicum a zaprojektował go 30-letni ormiański artysta, Mihran Hakobian, student Collegium Polonicum, stypendysta Funduszu Rodziny Kulczyków. Fundatorem jest Urząd Miejski w Słubicach.

Uroczystość poprzedziła sesja popularnonaukowa z udziałem przedstawicieli Wikimedia Foundation z San Francisco oraz Wikimedia Deutschland i Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Słubice to miasto akademickie, położone niedaleko granicy z Niemcami. Ustawienie pomnika właśnie w tym miejscu nie jest przypadkowe ze względu na krzyżowanie się tu różnych kultur i języków co zbliża jeszcze bardziej wszystkich wolontariuszy encyklopedii z całego świata.
 
MTV 24
Autor: Wieslaw Piksa

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica