Opłatek Przewodnicki w Kamiannej

Opłatek Przewodnicki w Kamiannej
Jak co roku 16 stycznia Państwo Emilia i Jacek Nowakowie zaprosili do swojej pasieki "Barć" w Kamiannej na spotkanie opłatkowe przewodników z Krynicy-Zdroju i Nowego Sącza.

Uroczystość rozpoczęła msza św. w Kościele Parafialnym, którą odprawili proboszcz Kamiannej ks. Grzegorz Sowa, ks. prałat z Gromnika Andrzej Jedynak, kapelan przewodników oraz ks. Piotr Bartnik, proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Górzance, przewodnik beskidzki Beskidów Wschodnich i Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz członek PTTK.

Tradycję noworocznych spotkań opłatkowych braci przewodnickiej w Kamiannej zapoczątkował 30 lat temu ks. dr Henryk Ostach a kontynuują ją Emilia i Jacek Nowakowie, właściciele pasieki Barć.

W pasiecznej kawiarence nastąpiła druga część uroczystości opłatkowe biesiadowanie wszystkich uczestników przy ciepłej herbacie, kawie, ciastku oraz bigosie i kiełbaskach przy ognisku.

Dzieci z Polan, Berestu i Piorunki pod kierownictwem Mariusza Kłapacza i Artura Kobosa zaprezentowały zebranym kolędy i jasełka. Kolędy zaśpiewał również Zespół Okazjonalny z Łabowej.

Na spotkanie oprócz przewodników przybyli też Wójt Gminy Łabowa Marta Słaby, były Wójt Gminy Łabowa Marek Janczak oraz Marian Ryba, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego oraz przewodnik.

Wszyscy zaproszeni goście łamali się opłatkiem, składając sobie noworoczne życzenia a następnie przy lampce pitnego miodu prowadzili rozmowy do późnych godzin wieczornych.

Wspominano Miłkę Koszucką, niezastąpioną przewodniczkę po ziemi sądeckiej, Podhalu i Słowacji, instruktorkę do spraw kultury, rozrywki, turystyki i sportu. Przez wiele lat rozpoczynała spotkania noworoczne w Kamiannej. Mieszkała w Krynicy-Zdroju, zmarła w lutym 2010 roku.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica