Nowy Sącz. Szef NFZ spotkał się z dyrektorami szpitali i lekarzami.

Nowy Sącz. Szef NFZ spotkał się z dyrektorami szpitali i lekarzami.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna spotkał się (15 lipca) w Starostwie Powiatowym z dyrektorami szpitali i przychodni oraz lekarzami. Dyskutowano o problemach służby zdrowia.

Na zaproszenie senatora Stanisława Koguta Sądecczyznę odwiedził Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna, który spotkał się z dyrektorami szpitali i przychodni oraz lekarzami. Podczas spotkania dyskutowano o problemach służby zdrowia, w tym m.in. o problemie "turystyki okulistycznej" mieszkańców Małopolski. Słowaccy i czescy lekarze wykorzystują fakt, że w Polsce na operację zaćmy czeka się od trzech do siedmiu lat. Oferują pacjentom tanie zabiegi, za które płaci polski NFZ. - Usługa medyczna jest tania, tak jak tanie są materiały wykorzystane podczas operacji - stwierdził Andrzej Jacyna. - W efekcie polscy okuliści muszą poprawiać błędy swoich słowackich czy czeskich kolegów, na czym cierpią pacjenci.
   Prezes NFZ zapewnił, że fundusz wyda więcej pieniędzy na tego typu świadczenia, więc kolejki będą krótsze i skala wyjazdów do naszych południowych sąsiadów się zmniejszy. Senator Stanisław Kogut zaapelował o przywrócenie w gorlickim szpitalu całodobowej opieki okulistycznej. - Obecnie pacjenci z Nowego Sącza czy Gorlic są zmuszeni w nagłych przypadkach szukać pomocy aż w Krośnie - podkreślił senator – „To chora sytuacja”. Starosta Marek Pławiak zauważył, że Sądecczyzna jest "uboga w okulistykę", więc trzeba tę sytuację pilnie zmienić. - W mieście i powiecie mieszka łącznie blisko 300 tysięcy ludzi - dodał Marek Pławiak. - W sezonie na tym terenie przebywa drugie tyle turystów. Nie mogą być pozbawieni opieki specjalistów.
    Prezes Andrzej Jacyna zwrócił również uwagę na konieczność zwiększenia nakładów na kształcenie kadr medycznych oraz zapewnienie im lepszych płac. Obecnie 10 procent lekarzy i niemal tyle samo pielęgniarek wyjeżdża z Polski. Prezes zapewnił, że jeszcze w tym roku do każdego oddziału NFZ wpłyną pieniądze z rezerw finansowych. Dzięki temu można będzie kupić od szpitali i placówek medycznych więcej świadczeń.      W spotkaniu uczestniczyli m.in. poseł Jan Duda, starosta nowosądecki Marek Pławiak i członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba. Obecna też była dyrektor oddziału NFZ w Krakowie Elżbieta Fryźlewicz - Chrapisińska.

Oprac. (MK). Fot. Paweł Szeliga
 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica