Nowy dom dla rodziny z Grajowa

Nowy dom dla rodziny z Grajowa
Udało się pomóc mieszkającej w tragicznych warunkach rodzinie z Grajowa. Dotychczasowy dom trzypokoleniowej rodziny to nadająca się do rozbiórki chatka bez kanalizacji i ogrzewania. Dzięki pomocy udzielonej przez Fundację Habitat for Humanity Poland we współpracy z Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży, 22 lipca rodzina wprowadzi się do nowego domu i będzie mogła rozpocząć życie w godnych warunkach.

Oddalony od Krakowa o niecałe 30 km Grajów, dwuizbowa chatka bez ogrzewania i kanalizacji, dostęp do wody w pobliskiej studni – w takich warunkach mieszka trzypokoleniowa rodzina pani Józefy z Grajowa. Mimo ciężkiej sytuacji finansowej rodzina pani Józefy starała się własnymi siłami wybudować nowy dom, jednak w trakcie budowy rodzinie zabrakło funduszy i nie byli w stanie jej zakończyć. Sytuacja stała się jeszcze trudniejsza, kiedy inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że chatka, w której mieszka rodzina grozi zawaleniem i nakazał jej opuszczenie do końca czerwca 2016 roku. Przez moment stali w obliczu bezdomności.
     „Celem Fundacji jest walka z ubóstwem mieszkaniowym i przeciwdziałanie bezdomności, a warunki, w jakich żyła ta rodzina były bardzo odległe od tego, co rozumiemy jako godne mieszkanie. Konieczność pomocy tym ludziom była oczywista. Wyścig z czasem udał się i 22 lipca rodzina odbierze nowy dom” – tłumaczy Anna Buczkowska, kierowniczka biura Fundacji Habitat for Humanity Poland w Gliwicach.
Pomaganie to nie tylko dawanie pieniędzy
     „W pomoc rodzinie z Grajowa zaangażował się także Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – dodaje Anna Buczkowska. – „W ramach Tygodnia Miłosierdzia, który poprzedza Światowe Dni Młodzieży, wolontariusze, którzy przyjechali na uroczystość, będą mogli dołączyć się do akcji wolontariackiej i pomóc w remoncie domu w Grajowie”.
Wolontariusze, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży, mogą włączyć się w akcję wolontariacką w Grajowie przez 6 dni, między 18 a 27 lipca. Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem Komitetu Organizacyjnego ŚDM.
     W remoncie domu pomogło wiele firm oraz osób indywidualnych przekazując materiały budowlane, oraz środki finansowe, dzięki którym można było zatrudnić profesjonalną ekipę budowlaną do wykonania bardziej zaawansowanych prac remontowych. W pracach wykończeniowych, które nie wymagają specjalistycznych umiejętności, pomagali także wolontariusze. Grajów odwiedziła między innymi grupa uczestników programu wolontariatu międzynarodowego Global Village.
    „Pod koniec pobytu poprosiliśmy wolontariuszy o ewaluację projektu i w wielu ankietach znaleźliśmy bardzo ciepłe słowa pod adresem rodziny, a wolontariusze podkreślali, że radość rodziny była dla nich wspaniałym doświadczeniem” – mówi Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektorka ds. programowych Fundacji Habitat for Humanity Poland. – „We wszystkich naszych akcjach wolontariackich obserwujemy, że pomaganie, które polega na wykonaniu konkretnej pracy, jak malowanie ściany, tynkowanie, czy wyniesienie gruzu daje wolontariuszom ogromną satysfakcję i radość. Z jednej strony widzą, że stworzyli coś namacalnego, a z drugiej są obdarowywani wdzięcznością osób, którym pomagają”.
Kim jest rodzina z Grajowa?
Głową rodziny jest pani Józefa, starsza i schorowana wdowa, której mąż zginął tragicznie. Pani Józefa mieszka z synem i jedną z dwóch córek. Zajmowana przez nich chatka jest bardzo mała, przez co druga córka musi mieszkać z czwórką dzieci u byłego męża, sprawcy przemocy domowej. Wronowie pracują dorywczo i utrzymują się głównie z renty po zmarłym ojcu. Teraz cała rodzina będzie mogła zamieszkać razem w godnych warunkach.
W obecności przedstawicieli władz miejskich Wieliczki oraz Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w piątek 22 lipca o godzinie 12:00 rodzina Pani Józefy z Grajowa odbierze nowy dom.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Habitat for Humanity jest chrześcijańską organizacją non-profit, która działa na rzecz zapobiegania wykluczeniu mieszkaniowemu oraz eliminacji bezdomności na świecie. Jej projekty obejmują budowę i remonty lokali mieszkalnych dla rodzin o niskich dochodach, a także rzecznictwo mające na celu poprawę efektywności polityki mieszkaniowej. Organizacja funkcjonuje od 40 lat na terenie ponad 70 krajów na całym świecie i do tej pory zapewniła dach nad głową ponad 4 milionom osób. www.habitat.pl;
https://www.facebook.com/HabitatPL/?fref=ts


MTV 24
Źródło : Kinga Krasuska, Konkret PR; e-mail: k.krasuska@konkretpr.pl; tel. 501 271 187
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica