Mochnaczka. Podzielono dożynkowy bochen chleba.

Mochnaczka.  Podzielono dożynkowy bochen chleba.
Msza święta w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Mochnaczce rozpoczęła tegoroczne dożynki w Gminie Krynica – Zdrój. Następnie gość specjalny Wojewoda Małopolski Józef Pilch w towarzystwie burmistrza Dariusza Reśko podzielił dożynkowy bochen chleba.

Tegoroczne dożynki odbyły się w Mochnaczce Wyżnej. Po mszy św odprawionej w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej zgromadzeni barwnym korowodem przeszli na plac naprzeciwko boiska Orlik. Tutaj, jak co roku podzielono dożynkowy bochen chleba. Polski rolnik musi czuć, że to, co robi, jest cenione i wspierane wszelkimi dostępnymi sposobami. - mówił wojewoda Józef Pilch. - Jestem zwolennikiem nowoczesnego rolnictwa, ale opartego na polskich tradycjach. To właśnie dzięki nim i dbałości naszych rolników żywność jest doceniana na całym świecie - jako smaczna, zdrowa i wytwarzana w naturalny sposób.
   W części artystycznej zaprezentowały się zespoły ludowe z sąsiednich sołec: Muszynki, Tylicza, Mochnacznki Wyżnej i Niżnej, Berestu, Piorunki i Czyrnej. Nie zabrakło też wielkiego grillowania i degustacji potraw regionalnych. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
*****
Dożynki są świętem plonów, połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Mają religijny i ludowy charakter, powiązany z zabawą. W kościele wierni dziękują Bogu i Matce Bożej za obfite plony. Rolnicy niosą wieńce dożynkowe zrobione z kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz polnych kwiatów. Następnie starosta i starościna wręczają gospodarzowi bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Składane są też symboliczne dary z tegorocznych plonów, przetwory mięsne i owoce.

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica