Małopolski Krzyż – dla Danuty Szaflarskiej, damy powojennego kina.

Małopolski Krzyż – dla Danuty Szaflarskiej, damy powojennego kina.
Danuta Szaflarska, dama polskiego powojennego kina została odznaczona Krzyżem Małopolskim. W MCK „Sokół” artystka odsłoniła pamiątkową tablicę. Wcześniej uczestniczyła w spotkaniu z Sądeczanami.

W nowosądeckim Małopolskim Centrum Kultury Sokół Danuta Szaflarska, wybitna powojenna aktorka spotkała się z Sądeczanami. Artystka z Kosarzysk, która w lutym świętowała swoje setne urodziny została uhonorowana odznaką Krzyża Małopolskiego.
    Danuta Szaflarska z najdrobniejszymi szczegółami opowiadała o początkach swojej artystycznej drogi, która zaczęła się na deskach nowosądeckiego amatorskiego teatru Bolesława Barbackiego. – „Pierwszą moją rolą był epizod w „Holsztyńskim” Słowackiego, grałam tam małego chłopczyka Michasia. Potem wystąpiłam w „Weselu” Wyspiańskiego. To był teatr amatorski, ale na bardzo wysokim poziomie.- W dorobku filmowym pierwsza dama polskiego powojennego kina ma m.in.: takie produkcje, jak „Zakazane piosenki” (1946), „Skarb” (1948), „Lalka” (1977), „Pajęczarki” (1993), „Pożegnanie z Marią” (1993), „Nieznana opowieść wigilijna” (2000), „Żółty szalik” (2000) oraz „Pora umierać” (2007) i „Inny Świat”
   W rozmowie z Małgorzatą Brodą Danuta Szaflarska snuła opowieści o swoich wielkich rolach filmowych i teatralnych, a także ludziach oraz czasach, które odeszły w zapomnienie. A przede wszystkim podkreślała swoje góralskie korzenie.
   Po półtoragodzinnym spotkaniu, aktorka z Komarzysk odsłoniła pamiątkową tablicę i uczestniczyła w nadaniu jej imienia sali multimedialnej. Wieczór zakończyła projekcja filmu "Skarb", w którym zagrała jedną z głównych ról.

Małgorzata Kareńska fot. aut.

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica