Listopadowe dni poświęcone pamięci zmarłych.

Listopadowe dni poświęcone pamięci zmarłych.
W sobotę, 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Tradycyjnie na polskich cmentarzach prowadzona jest kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. W Krynicy – Zdroju po raz pierwszy akcja taka odbyła się w 2011 roku.

Troska o dziedzictwo narodowe i kulturalne nakazuje w godny sposób upamiętnić swoich przodków. Polacy stworzyli Narodowy Panteon na Skałce, Aleje Zasłużonych na warszawskich Powązkach, krakowskich Rakowicach czy lwowskim Łyczakowie.
   Od wielu lat w dzień Wszystkich Świętych działacze społeczni, politycy, ludzie kultury kwestują na cmentarzach na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Do tej akcji kilka lat temu włączyła się Krynica – Zdrój. Uzdrowisko ma swoją Aleję Zasłużonych na Starym Cmentarzu, a w niej mogiły Leona Nowotarskiego, Romana Nitribitta, Franciszka Kmietowicza, Nikifora, Stefana Półchłopka i wielu innych. O tych osobach Władysław Maternicki napisał i wydał książkę „Zasłużeni i znani spoczywający na cmentarzu przy ul. Cmentarnej w Krynicy - Zdroju”. Przy okazji spotkania promującego publikację można było ją zakupić. Dochód ze sprzedaży również zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych krynickich grobowców.
*****
Dni poświęcone pamięci zmarłych to wielkie święta odprawiane ku ich czci. 1 listopada - w uroczystość Wszystkich Świętych i 2 listopada - w Dzień Zaduszny. Obyczaj polski nakazuje zapalić znicz na mogiłach nie tylko bliskich, ale także zapomnianych i opuszczonych. Msza Święta na dwóch krynickich cmentarzach zostanie odprawiona o godz. 14.00, a potem przejdzie procesja.

Małgorzata Kareńska  Fot. Andrzej Gulewicz

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica