Inauguracja XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

Inauguracja XXIX  Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju
Krynica-Zdrój stała się w dniach 3-5 września polityczną i gospodarczą stolicą Polski oraz Europy dzięki Forum Ekonomicznemu, które jest największą tego typu konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku na Forum do Krynicy-Zdroju przyjechało ponad 5 tysięcy osób, znacznie więcej jak w latach ubiegłych.

Premierzy, ministrowie, właściciele wielkich firm oraz goście z kilkudziesięciu krajów świata przez trzy dni brali czynnie udział w sesjach plenarnych oraz panelach dyskusyjnych.

Europa jutra. Silna, czyli jaka ? Na to pytanie mieli odpowiedzieć politycy, przedsiębiorcy, samorządowcy i ludzie kultury w trakcie XXIX Forum Ekonomicznego.
Definicja modelu silnej UE to sprawa ważka, ważna ale jednocześnie niezwykle skomplikowana. Niemal wszyscy Europejczycy zgadzają się, że potrzeba nam silnej Europy. Istotne różnice zdań pojawiają się w momencie próby określenia na czym powinna polegać i opierać się ta siła. Czy szukać ją w jednorodności, większej spójności i centralizacji władzy czy może przeciwnie poszukiwać tej siły w różnorodności narodowej, kulturowej czy społecznej ?

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju było i jest miejscem debat o problemach i wyzwaniach stojących przed Europą, jak również o problemach globalnych. Świat obecny potrzebuje rozmowy i dialogu. - mówił Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego podczas otwarcia XXIX Forum Ekonomicznego.

Pytanie - Europa jutra. Silna, czyli jaka ? - zmusza do pewnych dyskusji, do zastanawiania się, do podejmowania odważnych twierdzeń – powiedział gospodarz miejsca Piotr Ryba Burmistrz Krynicy-Zdroju, jednocześnie serdecznie witając wszystkich przybyłych na Forum Ekonomiczne gości.

Forum to bardzo szerokie spektrum tematów, dziesiątki paneli od zdrowia po gospodarkę przez ekonomię. Warto uczestniczyć w tym Forum, dyskutować o przyszłości Europy. O tym jak tą Europę mamy sobie poukładać – powiedział Jan Duda Poseł na Sejm RP.

Europa jest na takim , jakby skrzyżowaniu, gdzie część krajów strefy Euro chce pogłębić integrację ratując strefę Euro ale wiele krajów europejskich nie jest na takie pogłębienie gotowa. Najlepiej skoncentrować się na tym co nas łączy. Największym wyzwaniem gospodarczym jest to, że Europa od 10 lat pozostaje w tyle jeżeli chodzi o zdolność tworzenia nowych technologii. Dla tego trzeba poprawić warunki dla przedsiębiorców, edukację, rozwijać się aby ta przepaść wdrażania w nowe technologie była jak najlepsza – powiedział Paweł Borys Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jednym z kluczowych tematów dyskusji poruszanych podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju była ochrona zdrowia. Zastosowanie nowych technologii w procesie leczenia wpływa na jego jakość i bezpieczeństwo, a docelowo na powrót do zdrowia i długość życia pacjentów. Nieodłącznym elementem wdrażania innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia jest potrzeba zrozumienia ich znaczenia dla pacjenta i gotowość do inwestowania w nowe rozwiązania systemowe. O tych i innych kluczowych dla ochrony zdrowia zagadnieniach - powiedział przed panelem Minister Zdrowia prof. dr hab. Łukasz Szumowski.

Forum Ekonomiczne odbywa się w Krynicy-Zdroju od 1992 r. Jego pomysłodawcą jest Zygmunt Berdychowski, natomiast organizatorem Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Misją nadrzędną Forum Ekonomicznego jest „tworzenie odpowiedniego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej w Europie”. W trakcie trzydniowej konferencji od lat padają tu w Krynicy-Zdroju ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników cytowane są przez światowe media.

Dziękuję Zygmuntowi Berdychowskiemu za to, że stworzył Forum Ekonomiczne w Krynicy, które za rok będzie obchodzić 30-lecie. Samorząd województwa docenia i dostrzega wagę tego wydarzenia, dlatego Województwo Małopolskie jest głównym partnerem Forum Ekonomicznego - powiedział Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot.aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica