Bochen chleba, z tegorocznych zbiorów podzielono między gośćmi.

Bochen chleba, z tegorocznych zbiorów podzielono między gośćmi.
17. Dożynki Województwa Małopolskiego w Piwnicznej – Zdroju rozpoczęła uroczysta msza święta. Starostami zostali Maria Sikorska i Stanisław Źrałka, którzy wręczyli marszałkowi bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów, podzielono następnie między gośćmi.

Dożynki Województwa Małopolskiego to jedno z najważniejszych świąt regionalnych. Organizowane są od 1999 roku, każdego roku w innej miejscowości. Staja się okazją do podziękowania rolnikom za ich codzienny trud w pracy na roli. Prezentują również barwne i bogate zwyczaje ludowe. Tegoroczna, 17.edycja Dożynek Województwa Małopolskiego odbyła się w Piwnicznej-Zdroju. 
     Małopolskie Święto Plonów rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji tarnowskiej bpa Andrzeja Jeża, odprawiona w intencji rolników i ich rodzin. Następnie barwny korowód, składający się z wieńców dożynkowych, a także zespołów regionalnych, gości i mieszkańców prowadzony przez orkiestrę OSP Podhale z Piwnicznej-Zdroju udał się na stadion.
  Dożynkom towarzyszyły liczne prezentacje, stoiska twórców ludowych oraz degustacje. Na uczestników wydarzenia czekało również stoisko „Zasmakuj w Małopolsce”, a także namiot kampanii promocyjnej - „Ja Małopolska”.
    W święcie plonów uczestniczyli Marszałek Marek Sowa wraz z członkami Zarządu: Jackiem Krupą i Leszkiem Zegzdą. Obecni byli również m.in. przewodnicząca Sejmiku Urszula Nowogórska, a także przedstawiciele parlamentu RP, wojewoda Jerzy Miller, szefowie służb mundurowych, władze samorządowe - na czele z burmistrzem Piwnicznej Zbigniewem Janeczkiem oraz wójtowie i burmistrzowie gmin Sądecczyzny. Gościem specjalnym była aktorka Danuta Szaflarska.
    W części artystycznej wystąpiły m.in.: Zespół Regionalny „Dolina Popradu”, Kapela „Piyrogi Łomnicońskie”, FS Javorina z Kolackova ze Słowacji, Orkiestra Mandolinowa „ECHO”, Kapela Góralska „Howerna”. Do wspólnej zabawy zaprosili również „Skaldowie”.

oprac. Małgorzata Kareńska  fot. Starostwo Powiatowe Nowy Sącz
 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: informacja prasowa Starostwo Powiatu Nowy Sącz, Województwo Małopolskie

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica