"Zaczarowany świat operetki" & wielkie muzyczne sławy.

"Zaczarowany świat operetki" &  wielkie muzyczne sławy.
Dzięki staraniom Bogusława Kaczyńskiego, dyrektora Europejskiego Festiwalu im Jana Kiepury, Krynica - Zdrój gości muzyczne sławy. Tegoroczny festiwal rozpoczął się 13 sierpnia (sobota) tradycyjnym koncertem galowym „Zaczarowany świat operetki”. 

- „Żyjemy w czasach, w których wysoka kultura nie jest specjalnie rozpieszczana, a nawet dostrzegana przez ludzi, w których ręce oddano rządzenie. Ale wbrew wszystkim i wszystkiemu na festiwalu pokażemy piękno polskiej kultury, którym postaramy się państwa oczarować”
. – powiedział na wstępie Bogusław Kaczyński, od niemal trzydziestu lat gospodarz festiwalu. Przy okazji podziękował też publiczności, że tak licznie przybywa do Krynicy nie tylko z Polski, ale i z całego świata.  W inauguracyjnej gali wystąpili znakomici soliści: Wioletta Białk, Aleksandra Chacińska – Novina, Monika Węgiel, Łukasz Gaj, Marcin Kotarba, Ireneusz Miczka oraz Tadeusz Szlenkier. W ich repertuarze znalazły się przeboje z operetek (op. „Wesoła wdówka” F. Lehara) i musicali(„My fair lady”), ale także filmowe („Brunetki, blondynki”). Szczególną uwagę publiczności przyciągnęła Monika Wegiel, która śpiewa piosenkę literacką i poetycką. Jej interpretacja piosenek z repertuaru Edith Piaf( „Non, je ne regrette rien”), Ewy Demarczyk ((„Grande Valse Brillante”) i Czesława Niemena („Dziwny jest ten świat”). została przyjęta owacjami na stojąco. Śpiewakom towarzyszyła Orkiestra Straussowska „Obligato” z Krakowa pod batutą Jerzego Sobeńki.
     Organizatorami Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury są : Impresariat Artystyczny i Wydawnictwo Kasa Grande oraz Fundacja „Orfeo” z Warszawy, a współorganizatorami - Urząd Miejski w Krynicy Zdroju, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.
*****
Europejski Festiwal im. Jana Kiepury (wcześniej Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury) w Krynicy - Zdroju gości od 1967 roku. W pierwszym uczestniczyła Marta Eggerth, potem była ona jeszcze w 1972 i 1991 roku. Z początku festiwale odbywały się na Deptaku, w sali teatralnej Starego Domu Zdrojowego, następnie w kinie „Jaworzyna” i na stadionie, a obecnie odbywają się w Pijalni Wód Mineralnych.     Organizatorem i dyrektorem Festiwali przez 15 lat był Stefan Półchłopek, w 1984 roku został nim Bogusław Kaczyński, który uczynił z nich imprezę światową. Dawniej festiwalom towarzyszyły konkursy śpiewacze dla dyplomantów Wyższych Szkół Muzycznych oraz dla amatorów. Dawało to okazję promowania młodych talentów i doskonalenia przez nich sztuki śpiewaczej na deskach teatrów. W sierpniu do Krynicy co roku przyjeżdżają wybitne sławy nie tylko ze świata opery i operetki, baletu. Impreza co roku zabiega o nowe sławy, bo to „podbija” atrakcyjność każdego występu. 

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica